Cum sa traduceti un document direct din Notepad++

  • Autor subiect [RaffaeL]
  • Dată creare
  • Răspunsuri: Răspunsuri 2
  • Vizualizări: Vizualizări 2K

[RaffaeL]

Software Developer
11 Noi 2018
64
304
53
Spain/Ro
discord.gg
Monede Dragon
0
Pasul1: Descarcati pluginul "translate" de aici: Infomanii - Din pasiune pentru jocuri !
Pasul2: Adaugati acel plugin in folderul Plugins al Notepad++
Cod:
Odată instalat, accesați Translate din meniul Extensii.
Veți avea Translate Selected (pentru a traduce textul selectat din sursă în limba de destinație);
Translate Selected (Preferință inversă) (pentru a traduce textul selectat din limba de destinație în limba sursă),
Translate Code Style Strings (pentru a schimba stilul codului)
și Change Language Preference (pentru a modifica preferințele pentru limba sursă și cea de destinație)
opțiuni disponibile în meniul Traducere.
 

Click pe Language Settings pentru a schimba sursa și limba de destinație implicită.
Lăsând Source (Sursă) neschimbat va seta aplicația să detecteze automat limba.

Selectați textul pe care doriți să-l traduceți
și faceți clic pe Translate Selected din meniul Translate (sau pur și simplu apăsați pe Ctrl + Alt + Z).
Se va afișa o casetă de dialog cu traducerea dorită.

Doar apăsați "Yes" pentru a copia traducerea în clipboard, apoi Ctrl + V pentru a o schimba în text.
Spor la traduceri, si
Toate cele bune.
 
Ultima editare:
  • Like
Reacții: Geo22
Nu stiu ce translate folosesti tu si nici cum l-ai folosit acel translate.dll . Eu am am adus un modul din Notepad++"translate" si in momentul cand cer sa traduca ceva pur si simplu se inchide programul . Daca tot esti atat de bun si incerci sa ajuti comunitatea ,, macar incearca sa explici si cum se foloseste ceia ce prezinti .
 
Nu stiu ce translate folosesti tu si nici cum l-ai folosit acel translate.dll . Eu am am adus un modul din Notepad++"translate" si in momentul cand cer sa traduca ceva pur si simplu se inchide programul . Daca tot esti atat de bun si incerci sa ajuti comunitatea ,, macar incearca sa explici si cum se foloseste ceia ce prezinti .

Informatii detaliate despre "ceia" ce prezint eu aici, cat si eventuale erori la folosire, gasesti pe site-ul de unde ai descarcat plugin-ul(sourceforge). De cand a fost scrisa acea librarie dll, si pana in prezent, Notepad++ a avut parte de update-uri constante, pe cand plugin-ul Translate, a avut ultimul update in 2015 Infomanii - Din pasiune pentru jocuri ! , iar in 2015 Notepad++ era compilat pentru Widows 32 de biti(x32).
Prin urmare, daca vrei sa il folosesti, descarca o versiune de Notepad++ pentru 32 de biti.

Cat despre "cum se foloseste", am scris asta in spoilerul din mesajul intial.

Peace.